13 szept Nincs világvége, ha véget ér a szabadságod – avagy hogyan ne vágyj mindig éppen másra, mint amiben részed van
Nincs világvége, ha véget ér a szabadságod – avagy hogyan ne vágyj mindig éppen másra, mint amiben részed van
Lassan vége a nyárnak, és már most hallom az ismerőseim körében a sok nyafogást: jaj ne, nem hiszem el, hogy vége a nyárnak, ennyi volt, jönnek az esős, nyirkos reggelek, vége a jó életnek, a szabadságolásnak, a gyerekeket is iskolába kell vinni, megint kezdődik a rutin előlről stb. Igen, valóban nem könnyű átállni a szabadságolós, nyári periódus után a munkás őszire. De azzal csak a magunk dolgát és életét nehezítjük meg, ha ellenállálunk, hiszen kihatással van a hangulatunkra az, ahogyan gondolkodunk. Ezért inkább könnyítsük az életünket, és ne nehezítsük – legalábbis, ami rajtunk múlik.
Összeírtam egy pár tippet, ami a segítségetekekre lehet.
Az első és legfontosabb a jelenlét, amit mindfulnessnek is hívunk. Ha tudatosan vagy jelen minél többször az életedben, akkor nincs időd visszatérni a múltadba, és rágódni azon, hogy bezzeg, milyen jó is volt egy pár héttel ezelőtt még, amikor nyaraltam, lubickoltam, nem szorított az idő, nem kellett rohannom, dolgoznom stb. Irányítsd inkább a figyelmedet arra, amit éppen csinálsz, ahol éppen vagy, ami éppen történik veled, benned, körülötted. A tudatos jelenlét mindig visszaránt az itt és mostba, ami azért fontos, mert az életünk mindig az itt és mostban történik. Hagyd a múltat, ne vágyódj vissza, és inkább éld meg a jelent, azokat a pillanatokat, amelyekkel éppen megajándékoz az élet. És igen, lehet, hogy éppen ez egy hűvős, esős őszi reggel. De ha nem lenne részünk ilyenben is, akkor igazán értékelni se tudnánk a kellemes napsütést. Sőt, tovább megyek, és arra kérlek, hogy próbáld megtalálni még egy hűvős, esős őszi reggelbe is a szépet. Mert hidd el, hogy van, amennyiben nem ellenállás van benned, hanem megengedés és kíváncsiság.
Aztán, amit még javasolok számodra, hogy bár visszaáll a rutin, és beállunk újra a megszokott mókuskerékbe, szentelj időt magadnak. Nem kell megvárni a következő nyarat, szabadságolást és meleg időt. Kikapcsolódni, töltődni folyamatosan kell, amennyiben jól akarjuk érezni magunkat az életünkben, és nem kimerültnek, feszültnek, kedvtelennek lenni. Tölts minőségi időt magaddal, tölts minőségi időt a barátaiddal, a családoddal. Csinálj minden nap valami olyat is, amihez kedved van, amitól jó kedved lesz, ami a lelkedért van. Így nem lesz olyan nagy átmenet a szabadság hangulata és a munkás napok között.
Kényeztesd magad. Ez is egy hasznos tipp lehet főleg az esős, hideg őszi napokon, amikor nincs kedved nagyon sehova menni munka után. Ilyenkor menj haza, ülj be egy kád vízbe, olvass, hallgass zenét, gyújtsál illatos gyertyát, relaxálj.
Tervezz. A rövid távú célok pont olyan fontosak, mint a hosszú távúak. Ülj le. Csendesedj el. Kapcsolódj magadhoz, és nézd meg, hogy mire van szükséged, mire vágysz, mit szeretnél elérni az őszi hónapokban. Fontos, hogy a folyamat ne álljon itt meg. Tervezd meg a lépéseket, és minden nap tegyél a céljaidért. A célok adnak erőt, a célok mutatják az irányt, ezért fontos, hogy sose hagyjuk magunkat célok nélkül. Amennyiben van rá lehetőséged tervezz be hosszú hétvégéket, ahol lehetőséged van kikapcsolódni, töltődni, minéségi időt tölteni magaddal, és azokkal, akik számodra fontosak. Néha elég egy pár nap arra, hogy töltekezz, nem kell ehhez megvárnod a nyári szabadságot újra.
Tölts sok időt a természetben. Talán a legcsodálatosabb a természet ősszel. Ezért tölts minél több időt a természetben. Figyeld, csodáld a színeket, a hangokat.
Ha tetszett a cikk és szeretnél még ehhez hasonló anyagokat olvasni, támogasd a magazint.
Ha szeretnél hozzászólni cikkünkhöz, látogass el Facebook oldalunkra.