31 márc Mutasd magad! – Ambrus Laura
Mutasd magad!
– Ambrus Laura
Egy igazán új és inspiráló sorozatot indítunk ebben az évben. Ismerjünk meg együtt érdekes lelkeket, elméket, gondolatokat ugyanazon kérdések tükrében. Csata Éva új sorozata: Mutasd magad címmel! Tekintsetek be ezen emberek életébe és ne feledjétek, ahány ember annyi féle csodálatos világ.
AMBRUS LAURA az Erdélyi Magyar Televízió Mozaik című műsorának műsorvezetője, az Erdély FM szerkesztője, műsorvezetője, aki lelke mélyén szabad, akár a madár.
1. Ki vagy te?
Ambrus Laura vagyok, vagyis pontosabban Ambrus Edith Laura, ami azért lényeges, mert Edith az édesanyám neve. Műsorvezető vagyok, színésznek és közgazdásznak tanultam. Érdekes. A szívem mélyén szerintem egy madár vagyok.
2. Melyik szerepeddel tudsz a leginkább azonosulni?
A madárral. Nagyon szeretem a szabadságot, a dolgokat picit fennebbről figyelni, szemlélni, elrepülni helyekről, helyzetekből, ahol nem érzem jól magam, és fészket rakni ott ahol jó. Mindezt énekelve.
3. Mit mesélnél egy tizenhat évesnek a boldogságról?
Amikor boldog vagy, többnek érzed magad. Ezt az érzést jól kell tudni rögzíteni, és megpróbálni olyan emberek közelében élni, akik minél több hasonló pillanattal ajándékoznak meg létezésük által.
4. Milyen gyakran szoktál sírni?
Most is. Amikor a boldogságra gondoltam. Így tehát kiderül, hogy örömömben és bánatomban egyaránt képes vagyok pillanatok alatt könnyeket hullatni. Van benne valami romantikus, és nem mellesleg megkönnyebbülsz tőle. Bár ezt azért a sok sírásnál már megkérdőjelezném, hiszen ebben az esetben inkább legyengít. Erre mindig igyekszem odafigyelni.
5. Mi vagy ki az, aki képes megnevettetni?
Az abszurd viccek, szóviccek mindig telitalálatok nálam. Indítványozója és fokozója is vagyok ennek. És amit még nagyon szeretek, az a vicces, szokatlan, kissé szerencsétlen helyzetek elképzelése adott szituációkban, amiben ha társra lelek, nehéz lenne megmondani, hogy ehhez bizony egy korty sem kellett.
6. Mit jelent számodra a rutin?
Régebb nem voltak rutinjaim, ami a napi rutint illeti, szerintem ez az évekkel jön az ember életébe. Mára mondhatom, hogy rutin nálam a reggelizés és utána kávézás, amit nem hagyok ki, csak nagyon ritkán, és az rosszul is esik. De rutinosan mozgok most már a Mozaik műsor sárga kanapéján, ami biztonságot ad. Viszont az ismétlődést nehezen viselem, a kreatív részemet is életben kell tartsam, ezt pedig a rutin képes lefagyasztani.
7. Mi az, ami igazán feltölt?
Egy jó beszélgetés valakivel, amit megfűszerezünk sok-sok nevetéssel. A napsütés. Úszás. Egy jó könyv, vagy film. Az alkotás öröme, legyen szó lakberendezésről, kézzel készített tárgyakról vagy finom ételekről. És végül de nem utolsó sorban a kutyámmal, Bogyóval töltött idő.
8. Mit jelentenek számodra a barátok?
Azok az emberek, akikkel igazán önmagam lehetek. Akikről úgy gondolom, hogy a botlásaimról, kételyeimről is tudok beszélni, és nem látnak ettől kevesebbnek. Fontos, hogy tudjunk örülni egymás boldogságának.
9. Van olyan vers vagy idézet, amit könnyedén, anélkül, hogy rá kellene googlizz, fel tudsz idézni?
“És ki viszi át fogában tartva, a Szerelmet a túlsó partra?” vagy “A rakodópart alsó kövén ültem, néztem, hogy úszik el a dinnyehéj. Alig hallottam sorsomba merülten, hogy fecseg a felszín, s hallgat a mély.” (Nagy László és József Attila verseiből – szerk. megj.)
10. Mit ábrázol a kedvenc festményed?
Legelőször a Lilaruhás nő jut eszembe, Szinyei Merse Pál festménye. Ül egy réten, elegáns lila ruhában, a fa árnyékában egy fiatal hölgy. Ezt a festményt sokat néztem kiskoromban, mert gyönyörű fényes lapon feküdt a Lányok évkönyvében. Egyébként nincs kedvenc festményem, ez a művészeti ágazat jelenleg picit távolabb áll tőlem. Meg tudom mondani, hogy a szememnek mi tetszik, vagy hogy mit látnék szívesen a falon. Itt is inkább az absztrakt kerül előtérbe.
11. Mit jelent számodra egy csésze kávé?
A reggeli borom a kávém, mondtam egyszer. És ugyanúgy az elmélkedést jelenti, akárcsak néha este egy pohár vörösbor. Apró kortyokban iszom, és mindig rossz, amikor vége van az egyébként nagy bögre tejeskávémnak.
12. Hogyan mesélnél egy ötévesnek a szerelemről?
A szerelem az a mosoly az arcodon, ami nem múlik el még akkor sem, ha már épp lefekvés idő van, vagy reggel korán csörög az óra.
13. Van kedvenc ételed?
Most így hirtelen, és igazából minden ilyen kérdésnél a házi szalmakrumpli jut eszembe bécsiszelettel, ami fokhagymás-tejfölös-majonézzel van leöntve, sajttal lereszelve. Lehet ez a kedvencem. Cukros salátával. Egyébként nem vagyok válogatós, kevesebb az, amit nem szeretek, mint amit igen.
14. Szeretsz főzni?
Nagyon. Az viszont fontos, hogy valakivel meg is tudjam osztani az ételt, és az örömöt, másképp nehezen látok hozzá. Szeretek változatosan étkezni, kreatívan válogatni a különböző alapanyagok közül, szeretem jól megadni az ízeket. És mindig nézek receptet, amit többé- kevésbé be is tartok. Főzés után szeretem elrendezni az ételt, fontos számomra a tálalás, a megfelelő tányér és evőeszköz választás is, hogy még kívánatosabb legyen. Ha jól sikerül, fotó is készül róla.
15. Mi köt le a legjobban?
Bármi képes lekötni, ha élvezettel fogok hozzá. Szeretek hosszan végezni bizonyos dolgokat, elmerülni benne, emiatt is érzem azt, hogy semmire nincs elég időm. Túl gyorsan kell váltani egy napon belül különböző tevékenységek között.
16. Mit jelent számodra a természet?
Azt a fajta vadságot, ahol végre semmi másra nem koncentrálva élhetek az ösztöneimnek, bemehetek a hideg vízbe, érezhetem a köveket a talpam alatt, bekoszolhatom a ruhámat, lefeküdhetek a fűre, mászhatok fára, ülhetek a farönkön, gyűjthetek köveket, szedhetek virágot, bogyókat.
17. Ha kapnál egy esélyt az újrakezdésre, mit csinálnál másként?
Valószínűleg nem tudnék semmit másképpen csinálni, mert általában mindent épp úgy tettem, ahogy akkor a legjobbnak gondoltam, senki nem gátolt meg benne. Sok mindent megéltem, nem volt unalmas az eddigi életem, bátran kezdtem újra, változtattam, ha szükség volt rá, nem spóroltam magammal. És így tartok itt, ahol vagyok. Tudom, még sok minden áll előttem, abban szeretnék az eddig összegyűjtött tudásommal és tapasztalataimmal helytállni.
18. Ha egy idős, a bölcsek kövét őrző emberrel beszélgethetnél – mi lenne az a három kérdés, amit mindenképpen feltennél neki?
1. Mi az, amit semmiképpen sem szabad kihagyni az életünk során?
2. Mi az, amiről azt gondoljuk, hogy szükségszerű, de mégsem függ tőle a boldogságunk?
3. Hogyan kellene viszonyulni az idő múlásához?
19. Mit olvastál utoljára, amiről azt mondtad – ember, ez forradalmi, megváltoztatta az életről való elképzeléseimet!
Edith Eva Eger: A döntés és Az ajándék. Nem változtatta meg az elképzeléseimet, csak segített tisztábban látni. A pszichológia amúgyis nagyon érdekel, bár azért abban sem hiszek, hogy mindig magunkkal és a bensőnkkel kellene foglalkozni, hiszen közben zajlik az élet. De azért jó néha megfigyelni, hogy miért is éppen úgy mozgolódunk a világban, ahogy.
20. Mit üzennél fiatalkori önmagadnak?
Bátrabb vagy, mint hiszed. Okosabb, mint véled. És erősebb, mint érzed. (Ez is egy idézet, amit gúglizás nélkül írtam le)
Ha szeretnél hozzászólni cikkünkhöz, látogass el Facebook oldalunkra.