27 aug Mozgással és táplálkozással kapcsolatos tippek nőknek – coaching szemléletből
Mozgással és táplálkozással kapcsolatos tippek nőknek – coaching szemléletből
Amikor ügyfelekkel dolgozom, mindig elmondom, hogy fontos a coaching, a terápia, a kineziológia oldás, azaz minden, ami önismeret, minden, ami a testi-lelki-mentális egyensúlyunkat támogatja és szerzi vissza, de pont olyan fontos a rendszeres mozgás, a táplálkozás és a pihenés is. Sokan úgy gondoljuk, hogy nincs olyan nagy jelentősége annak, hogy mit eszem, sportolok rendszeresen vagy sem, illetve, hogy mennyit alszom, arról nem is beszélve, hogy milyen az alvásom minősége, tud-e pihenni, regenerálódni a testem vagy sem. Ez azonban nem így van. Óriási a jelentősége. A fizikai jólétünk kihat a mentális és lelki egészségünkre is. Egy szimpla ficam is, ami ágyhoz köt mondjuk hetekre, megváltoztatja a hangulatunkat. Lehet, hogy pár nap után már ingerültek leszünk, azért, hogy korlátozva vagyunk, hogy nem csinálhatjuk, amit szeretnénk, elkezdjük unni magunkat, ha még fájdalmunk is van, akkor az még rátesz egy lapáttal. Ugyanakkor még egy autóba is, ha drágább, minőségibb üzemanyagot teszünk, akkor másképpen megy. A szervezünk is így reagál, annak függvényében, hogy éppen tápláló, egészséges, tiszta ételekkel tápláljuk vagy sem. Ezért javaslom a következőket.
1. Kezdj el rendszeresen mozogni. Mindegy, hogy mit, lehet az rendszeres séta, jóga, body art, biciklizés, futás, vagy fitnesz. A lényeg, h rendszeresen mozgasd át a tested. Tudjuk, hogy az autót is járatni kell, az a legrosszabb neki, ha csak ül a parkolóban. Berozsdásodik.
2. Állíts célokat: határozd meg, hogy miért szeretnél mozogni (pl. súlycsökkentés, izomépítés, állóképesség javítása, jólét, egészségmegőrzés), és állíts be mérhető, reális célokat. Ez segít, hogy motiváld magad és ne hagyd abba. Minden kis cél előre visz.
3. Kombinált edzés: minél több izomcsoportodat mozgatod át, annál jobban fog örülni a tested. Jó, ha az erősítés mellett nyújtasz, növeled a rugalmasságod és az állóképességed is. Minél jobban van a tested, annál jobban fogja érezni magát a lelked és az elméd is. Hiszen minden mindennel összefügg,
4. A fokozatosság elvét tartsd: ne ugorj neki, fokozatosan szoktasd hozzá a tested a mozgáshoz – ezzel elkerülheted a sérüléseket és segít a testnek alkalmazkodni.
5. Tarts pihenőnapokat: biztosítsd a megfelelő pihenést az izmok regenerálódásához.
6. Korrekt kivitelezés: mindig figyelj a gyakorlatok helyes kivitelezésére, hogy megelőzd a sérüléseket és az edzés tudjon hatékony lenni.
Ami a táplálkozást illeti, figyelj arra, hogy:
1. Kiegyensúlyozott legyen az étrended: egyél változatosan, így biztosítod magadnak a szükséges makrotápanyagokat (fehérjék, zsírok, szénhidrátok) és mikrotápanyagokat (vitaminok, ásványi anyagok) is.
2. Vigyél be elég és jó minőségű fehérjét: főleg akkor, ha izomépítést vagy súlycsökkentést célzol meg, de nem csak, hiszen minden szervezetnek szüksége van fehérjére. Jó fehérjeforrások: csirkehús, hal, tojás, hüvelyesek, tofu stb.
3. Komplex szénhidrátokat egyél: válassz teljes kiőrlésű gabonákat és rostban gazdag ételeket. Ezek lassabban emelik a vércukorszintet és hosszabb távon biztosítanak energiát.
4. Egészséges zsírokat fogyassz: olívaolaj, avokádó, diófélék és magvak, ezek támogatják a hormonális egyensúlyt és az agyműködést.
5. Hidratáld magad: naponta legalább 2–3 liter vizet fogyassz, különösen edzésnapokon. A megfelelő hidratáció elengedhetetlen az optimális teljesítményhez és a regenerációhoz.
6. Kerüld a feldolgozott ételeket: minimálisra csökkentsd a cukros, magas zsírtartalmú és feldolgozott ételek fogyasztását. Ezek nemcsak üres kalóriákat tartalmaznak, hanem rossz hatással vannak a szervezetedre, stresszeik az immunrendszered.
7. Tarts időszakos böjtöket: ezeket pozitív hatása az egészségünkre bizonyított. Ilyenkor tisztul a szervezet, megszabadul a méreganyagoktól, az elhalt sejtektől, megpihen és regenerálódik.
Egyéb tippek:
1. Alvás: fontos a napi 7 óra minőségi alvás, hogy a szervezet megfelelően regenerálódhasson és energikusnak érezd magad.
2. Stresszkezelés: találj olyan tevékenységeket, amelyek segítenek a stressz csökkentésében, mint például jóga, meditáció, olvasás vagy séta a természetben.
3. Közösségi támogatás: tölts időt barátokkal, járj csoportos tevékenységekre. Az is bizonyított tény, hogy a közösséghez való tartozás érzése kihat a mentális egészségünkre. Fontos, hogy érezzük, hogy számítunk, fontosak vagyunk, szükség van ránk, segíthetünk, segítséget kapunk stb.
Ha tetszett a cikk és szeretnél még ehhez hasonló anyagokat olvasni, támogasd a magazint.
Ha szeretnél hozzászólni cikkünkhöz, látogass el Facebook oldalunkra.