Ki legyen jelen a vajúdásnál és a szülésnél?

Szerző: Hoffmann Kinga-Krisztina • Fotók: Unsplash • 2024. augusztus 28.

Megosztom:

Ki legyen jelen a vajúdásnál és a szülésnél?

Ebben a rovatban a fogantatás lelki részével, a várandósság kihívásaival, a szülésre való felkészüléssel, magával a szüléssel, annak körülményeivel, lelki, szellemi hátterével és a gyermekágyi időszakkal, szoptatással fogunk nyíltan foglalkozni. Tarts velünk, hogy ezt a hanyagolt és sok esetben  tabusított, de annál fontosabb életszakaszt megismerd vagy felelevenítsd magadban e tudást. Hiszen mindannyian megszülettünk egyszer és mindannyian hordozzuk ennek nyomait, ha tisztában vagyunk azzal, mi minden rejlik és mi mindenen kellene változtatnunk, akár rendszer szinten, ebben a különleges időszakba, a gyermekeinknek, unokáinknak már más lehet a tapasztalatuk földi életük első időszakáról.
Bevallom, ez a kedvenc témám, és egyáltalán nem egyszerű téma egy olyan posztkommunista országban, ahol a bábaságot/szülésznőséget mint szakmát kiirtották, és minden a szülész-nőgyógyász orvosok kezében van.
S itt fontosnak tartom tisztázni, kinek mi is lenne a szerepe a szülés körül, lévén a szülés egy élettani és egészséges folyamat, legalábbis az esetek 80–85%-ban, és a továbbiakban erről fogok írni, ezért a megfelelő szaksegítség a bába vagy szülésznő lenne.
Mi a kettő között a különbség? Jó esetben csak a szülés helyszíne. Mivel a bábák születésházakban, illetve otthon, a szülésznők pedig kórházi körülmények között kísérnek szülést. Ahogy írtam, jó esetben mindkettő, a bába és a szülésznő is, amellett, hogy a szülés folyamatát élettani folyamatnak tekintik, tisztában vannak azzal a ténnyel, hogy ez az élmény mind az anya, mind a baba szemszögéből egész életet meghatározó élmény, és kihat a család egészére.
Míg az orvos, a szülész-nőgyógyász is vészhelyzetre, életmentésre van kiképezve, amely tudás rettentő fontos vészhelyzet esetén, viszont egy egészséges várandósságot követő normális szülésnél valójában nem sok helye lenne. Kis hazánkban sok nyugati példa ellenére mégis a szülész-nőgyógyász orvos kíséri figyelemmel a várandósságot és vezeti le a szülést. Így hát kénytelenek vagyunk abból főzni, amink van, kihozni belőle a legtöbbet és a számunkra legmegfelelőbbet, ahhoz viszont tudnunk kell mi az, ami számunkra a legmegfelelőbb.
Ilyenkor lehet nagy segítség egy dúla, aki hiteles és a legújabb kutatási eredményeket is figyelembe véve tudja tájékoztatni a kismamát és annak családját arról, hogyan is zajlik egy szülés.
Azért fontos ez, mert mióta a szülés bekerült intézményi keretek közé (kb. 100–150 éve), azóta gyakorlatilag a nőknek vajmi kevés fogalmuk van arról, mi is fog történni velük.
Ki is a dúla? Valójában egy laikus segítő, azaz nem szaksegítség, aki a fogantatástól a gyermekágy végéig segítséget tud nyújtani a kismamának/anyának és családjának. A bábai modell szerint fizikai, érzelmi, szellemi támogatást nyújt mindamellett, hogy információkkal látja el a családot. Ha már tudjuk mi az, amit szeretnénk, akkor ki tudjuk választani a megfelelő szaksegítséget is. Ami semmiképp nem az alapján történik, hogy a szomszéd, az unokatestvérünk, a barátnőnk meg volt elégedve vele, sőt az alapján sem, hogy a környék legjobb orvosának tartják. Hiszen mindenkinek nem lehet ugyanaz megfelelő és én abban hiszek, hogy mindenki a saját élménye alapján döntse el, ki számára a legmegfelelőbb segítő, főleg egy olyan fontos élethelyzetben, mint az anyává válás. De továbbmegyek, ha megvan a szimpátia és a biztonságérzet egy orvossal szemben, akkor jöhetnek a „kellemetlen” kérdések a választásaink mentén.
Amennyiben természetes szülést szeretnénk, az egyik legfontosabb kérdés, hogy a praxisában milyen százalékban fordul elő a császármetszés? Hány százaléka ennek a programozott császármetszés és hány százaléka, amelyet vajúdás beindulása után végzett? Mennyire valószínű, hogy jelen tud lenni a vajúdás és a szülés ideje alatt? Milyen gyakran indítja be a vajúdást, milyen módszerrel és hányadik héten? Ezek szerintem az alap kérdések, de rengeteg van még, amit érdemes feltennünk még a várandósság elején, akkor is, ha az orvos elhesseget azzal, hogy korai még a szülésről beszélni. Fontos ezeket az elején tisztázni, hiszen ha nem felelnek meg a válaszai az igényeinknek, érdemes másik szaksegítséget keresni.
A feltenni érdemes kérdések listáját megtalálod Ina May Gaskin: Útmutató a szüléshez című könyvében. És végezetül egy hasonlat, amely nagyon fontos szerintem annak megértésében, hogy miért nem mindegy, ki van jelen a vajúdás és szülés ideje alatt. A fogantatáskor volt-e ott más rajtunk és a párunkon kívül? Nem. A szülés pont ugyanilyen intimitást igényel, éppen ezért érdemes megkeresni azt a segítséget, akivel együtt rezgünk.

Ha tetszett a cikk és szeretnél még ehhez hasonló anyagokat olvasni, támogasd a magazint.

Ha szeretnél hozzászólni cikkünkhöz, látogass el Facebook oldalunkra.



Megosztom:

INSPIRÁLÓ

AJÁNLÓS