Erdélyi közélet – kerekasztalbeszélgetés

Szerző: Szabó Eszter • Fotók: Kassay Costan Bernadett • 2024. szeptember 17.

Megosztom:

Erdélyi közélet – kerekasztalbeszélgetés

Mit jelent erdélyinek lenni? Talán ez volt a legégetőbb kérdése a határokról és buborékokról szóló beszélgetésnek is. Arról beszélgettünk, hogy mitől vagyunk mi különbözőek, és mégis miért kell összetartanunk. Meg kell felelnünk a külső elvárásoknak? Vagy egyáltalán kell minket érdekeljen az, amit a világ gondol rólunk? Nehéz szerintem erdélyi magyarként úgy meghatároznunk magunkat, hogy közben kisebbségiként létezünk, közben ránk is próbálnak erőltetni valamit, meg akarnak minket határozni.
Nyilvánvalóan elsősorban az előítéletek azok, amik szétmorzsolhatnak egy ilyen törékeny közösséget. Ezért vannak buborékok. A közösségépítőnek pedig az a feladata, hogy a saját buborékán belül megteremtse azt a nyitottságot, amivel egy nagyobb közösségben is érvényesíteni tudjuk az értékeinket. El kell felejteni azt, hogy Kolozsváron mindent jobban meg lehet csinálni, mert ez csak egy kifogás, és az sem igaz, hogy a székely ember makacs és konzervatív, és nem nyitott a közös gondolkodásra. Főleg amiatt, mert mindenütt ugyanazok a problémák, témák foglalkoztatnak bennünket – az oktatás, az egészségügy, a családon belüli erőszak.
Lokálisan cselekedni és globálisan gondolkodni, talán ez lenne a legjobb, amit tehetünk. Aczél Dóra, Czirjék Kati és Kiss Anna kiváló csapatot alkottak ebben a beszélgetésben is, mindenképpen érdemes végighallgatni és továbbszőni az elhangzottakat.

Ha szeretnél hozzászólni cikkünkhöz, látogass el Facebook oldalunkra.



Megosztom:

INSPIRÁLÓ

AJÁNLÓS