15 aug 5 elem bodyART Retreat
5 elem bodyART Retreat
Augusztus elején a Szatmár megyei Apa tó partján fekvő Lakehouse Apa stílusos hétvégi házba vonult el pár lelkes bodyART mozgásforma, természet és csend-rajongó. A hétvége koncepciója abban állt, hogy pár napra fizikai-lelki-szellemi síkon csendesedjünk le, kapcsolódjunk újra saját magunkkal, környezetünkkel és ha lehet, ehhez ne utazzunk túl sokat, hiszen a közelünkben is meglepően szép arcát tudja mutatni a természet.
A bodyART, mint funkcionális mozgásforma a keleti mozgáskultúrából inspirálódva, a Yin-Yang koncepióra épül. A természetben és ősi kínai orvoslásban található öt elem az alapja: föld, fa, tűz, fém és víz – mely egyben a változás öt fázisa is. Így az Ilyés Ilona és Simona Niste, bodyART School Romania alapítói által szervezett elvonulás napjaiban erre az öt elemre épültek fel az edzések, valamint a meditáció, masszázs, étkezés és szabad programok is.
A ciklusok nagyon fontos szerepet játszanak a kínai világnézetben. Az ősi kínaiak jó megfigyelők voltak, és felismertek bizonyos mintákat az univerzum ciklusában és az évszakokban, melyek az emberre is alkalmazhatóak. Az ókori Kínában feltételezték, hogy az 5 változás fázisa tükröződik az egész természetben, a makrokozmoszban (univerzum/föld) és a mikrokozmoszban (ember) is. Minden napban, minden hónapban, minden évben, de az egész életünk során megtaláljuk a megjelenés, tevékenység, visszavonulás és felszabadulás ciklusát. Ezek a ciklusok pedig hatással vannak a testre, a lélekre és az elme állapotára. A bodyART edzés során az 5 elem: föld, fa, tűz, fém és víz között több kapcsolat van, például a termelőkapcsolat. A termelés ciklusa életet tart fenn így: a földből fa nő, ami tüzet szül; ez megolvasztja a fémet; a fémből, amikor megtisztul, víz lesz. A bodyART órán résztvevők vezetve vannak, átélve ezeknek az elemeknek az energiáját, létrehozva az egyensúlyt a testben és az elmében, valamint a lélek között a YIN és YANG erők által.
Az edzés első fázisát a FÖLD elem dominálja. A hagyományos kínai orvoslás szerint ebben az elemben találjuk meg a családunkat és telepedünk meg, az egyensúlyt, tisztaságot és belső erőt képviseli. Az edzés második fázisa a FA elemhez tartozik. A hagyományos kínai orvoslás szerint ebben az elemben éljük gyerekkorunkat, növekedés, tevékenység, mozgás jellemzi. Az évszak tavasz, az irány kelet, a nap időpontja pedig a reggel. Az edzés harmadik fázisa a TŰZ elemhez tartozik. A természetben ez a nyár évszak, és a fiatalságunkat éljük a tűz elemében: eufória, vitalitás, kíváncsiság. Az edzés negyedik fázisa a FÉM elemhez tartozik. A visszavonulás pillanatát jelzi, fokozódik a belső figyelem és lassul a ritmus, az ősz évszaka kapcsolódik hozzá. A VÍZ elemével érkezünk a tréning utolsó fázisához, a természetben ez a tél. Ebben az elemben tapasztaljuk meg az élet utolsó fázisát, a halált, amelyhez a pihenés és elengedés társul.
Az egészséges életmód egy bonyolult folyamat. Fontos pillérei a változatos és minőségi élelmiszerek fogyasztása, testmozgás, elegendő minőségi pihenés és nem szabad elfelejteni a mentális és szellemi részt sem. A hagyományos kínai orvoslás szerint minden elemhez kapcsolódik egy szerv, amely aztán táplálja a következő szervet. A földnek a máj, lép, hasnyálmirigy, a fának a lép, a tűznek a szív és vékonybél, a fémnek a tüdő és vastagbél, a víznek pedig a vese és húgyhólyag felel meg. Mivel az öt alapvető elem egymást generáló és elpusztító módon kapcsolódik, egy szerv megbetegedése negatívan befolyásolhat egy vagy több vele kapcsolatos szervet. Ugyanúgy, ha egy szerv erősödik, akkor javítja az összes többi szerv egészségét. Fontos, hogy megőrizzük az összes szerv finom egyensúlyát, hogy azok egészségesek maradjanak és megelőzzük a betegségeket.
Az öt elem támogat minket az irányításban, és iránytűként szolgál, amikor elveszítjük az irányt. Főleg akkor, amikor mindennapi életünket túlzott leterheltség alatt éljük és kimerültséget, fáradtságot, hőhullámokat, álmatlanságot, vagy más tüneteket tapasztalunk, amelyek arra utalnak, hogy kimerült a YIN részünk, mert a mai korban általában nagyobb hangsúly kerül az aktív és teljesítményorientált YANG részre az életünkben. Nehezebb számunkra átmenetet találni a nap folyamán a YANG részből az esti YIN-be, így az elme nyugtalanul kóborol – különösen éjszaka. Sokszor elfeledkeztünk arról, hogyan éljünk a ciklusokkal, és hallgassuk meg az egyes fázisok minőségeit. Legjobb esetben heti ciklusban élünk, ami azt mondja nekünk, hogy dolgozunk hétköznap, és pihenünk hétvégén. Alig veszünk időt megállni – sem este, hogy átgondoljuk a napot, sem a havi ciklus végén. Sokszor még akkor sem, amikor véget ér egy év. Jobb lenne megtanulni az élettel a ciklusokban élni, hogy megtaláljuk az egyensúlyt, hiszen ezt az egyensúlyt kívánja a testünk-lelkünk és szellemünk is.
Ha szeretnél hozzászólni cikkünkhöz, látogass el Facebook oldalunkra.